Vrelovod
Vrelovodni sistem od TE Kakanj do grada Kaknja izveden je djelomično nadzemno (oko 5,7 km trase), a djelomično pod zemljom u AB kanalima (oko 6,6 km trase). Jedan dio ogranaka vrelovoda je izveden predizoliranim cijevima koje se polažu u zemlju.
Distribucija vrele vode iz Termoelektrane Kakanj do toplotnih podstanica vrši se putem vrelovodne instalacije koja se može podijeliti na:
· Magistralni vrelovod i
· Vrelovodne ogranke
Sistem je zatvoren odnosno sva isporučena vrela voda iz Termoelektrane Kakanj nakon predaje energije po pojedinim podstanicama se ponovo vraća u TE Kakanj. Savremeni sistemi grijanja u svijetu i okruženju imaju tendenciju razvoja vrelovodne mreže što bliže potrošačima odnosno do samih stambenih jedinica.
Toplovod
Sistem sa razgranatom toplovodnom mrežom ima za posljedicu slabiji kvalitet grijanja kod krajnjih korisnika zbog težeg balansiranja toplovodne mreže. Toplovodna mreža prostire se u dužini od oko 67,7 km trase, od toplotnih podstanica do potrošača toplotne energije. Toplovodnu mrežu u najvećoj mjeri čine predizolovane cijevi položene direktno u zemlju, a manji dio u AB kanalima. Dotrajala toplovodna cijevna mreža u kritičnim područjima je jedan od problema koji se javlja jer dolazi do čestih puknuća na cijevima što ima za posljedicu obustavljanje grijanja do sanacije puknuća. Ovaj problem je posebno izražen u naseljima Čatići, Hrasno i Doboj.
Toplotne podstanice
Toplotne podstanice predstavljaju energetske objekte koje imaju funkciju da izvrše predaju toplotne energije putem izmjenjivača sa vrelovodne na toplovodnu stranu.
Toplotne podstanice su građene u skladu sa raspoloživom tehnologijom u vrijeme gradnje 1984., 1985. i 1986. godine. To su uglavnom toplotne podstanice sa cijevnim izmjenjivačima toplote. U poslijeratnom periodu su isključivo ugrađivane kompaktne toplotne podstanice sa pločastim izmjenjivačima toplote koje zauzimaju značajno manje prostora.
Danas na sistemu daljinskog grijanja postoji:
· Toplotne podstanice sa cijevnim izmjenjivačima toplote - 17 komada i
· Kompaktne toplotne podstanice sa pločastim izmjenjivačima toplote - 23 komada.
Snaga toplotnih podstanica se kreće od 70 kWth do 6.500 kWth.
Nadmorska visina toplotne stanice u TE Kakanj je 390,5 mnV, a najveća nadmorska visina je TP Hrasno na 440 mnV. Toplotna podstanica koja se nalazi na najnižoj nadmoskoj visini 385 mnV (TP Doboj).
Mjerenje i regulacija
Mjerenje
Na sistemu daljinskog grijanja grada Kaknja ugrađena su mjerila toplotne energije u svim toplotnim podstanicama i kod pojedinih stambenih i stambeno-poslovnih objekata, ukupno 370 ugrađenih individualnih mjerila toplotne energije.
Toplotne podstanice koje imaju ugrađeno mjerilo toplotne energije (primarni dio) su:
· kompaktne podstanice - 21 komada i
· podstanice sa cijevnim izmjenjivačima - 16 komada.
Na osnovu mjerenja potrošnje toplotne energije toplotnih podstanica vrši se analiza specifične potrošnje toplotne energije svake podstanice kao i ostvareni rezultat dobiven na osnovu prihoda od usluga zagrijavanja, troškova toplotne i električne energije na svim podstanicama.
Ugradnja mjerila toplotne energije kod potrošača značajno potiče racionalizaciju korištenja toplotne energije. Međutim, to podrazumijeva i određene organizacijske pripreme i investicije. Kod stambenih objekata sa vertikalnim razvodom grijanja potrebno je izvesti uvođenje kumulativnih mjerila utroška toplotne energije i uvođenje sistema odgovarajuće naplate potrošnje.
Regulacija
Regulacijom protoka vode u vrelovodnom sistemu vrši se ravnomjerna raspodjela toplotne energije između toplotnih podstanica i to uglavnom ručnom regulacijom. Regulacijom protoka na vrelovodu postiže se ista temperatura polaza tople vode prema krajnjim potrošačima.
Što se tiče regulacije protoka vode na toplovodnom sistemu javljaju se određeni problemi obzirom da je veoma teško izvršiti regulaciju protoka jer krajnji potrošači imaju pristup ventilima u šahtu ispred objekata.
Na šest toplotnih podstanica: TP Separacija, TP Doboj IV, TPII, TPIV, TPVII i TPIII ugrađeni su balans ventili ispred svakog objekta i izvršena je regulacija protoka vode.
Centralni nadzor i daljnisko upravljanje
Za pouzdano i blagovremeno upravljanje sistemom daljinskog grijanja potrebno je uvođenje centralnog nadzora i daljinskog upravljanja.
Do sada je na sistemu daljinskog grijanja grada Kaknja uveden centralni nadzor i daljinsko upravljanje u 5 (pet) toplotnih podstanica: TP Hrasno, TP Čatići, TP Seperacija, TP Albanija i TP Parmak mahala. Planirano je uvođenje centralnog nadzora i daljinskog upravljanja za preostale podstanice.
Ugradnjom neophodne opreme za daljinski nadzor blagovremeno ćemo imati informacije o stanju svi parametara u postanicama, kao mi mogućnost regulacije i upravljanja uz maksimalnu uštedu toplotne i električne energije.
Objekti priključeni na sistem daljinskog grijanja
Objekti koji se zagrijavaju iz SDG mogu se podjeliti na:
· stambene objekte,
· poslovne objekte i
· stambeno-poslovne objekte.
Karakteristika objekata koji se zagrijavaju iz sistema daljinskog grijanja su prije svega loša stolarija, nepostojanje toplotne izolacije objekta,nepostojanje regulacije protoka tople vode u objektu i dr. Kako bi se smanjila potrošnja toplotne energije neophodno je izvršiti neke intervencije na poboljšanju toplotnih karakteristika objekata, putem ugradnje kvalitetnijih prozora, bolje toplotne izolacije zgrada, itd. Nadalje, tu je poticanje ugradnje termostatske regulacije kod krajnjih potrošača, kao i ostalih mjera koje će rezultirati smanjenjem potrošnje toplotne energije.
Racionalna potrošnja toplotne energije se može postići primjenom sljedećih mjera:
1. Toplotnom izolacijom objekata i odgovarajućom stolarijom sa termoizolirajućim staklima moguća je ušteda cca 40%
2. Ugradnjom termostatskih ventila za regulaciju protoka moguća je ušteda cca 10%
Broj korisnika na sistemu daljinskog grijanja
R/br
|
Vrsta korisnika
|
Broj korisnika
|
1.
|
Stambeni objekti
|
3.050
|
2.
|
Poslovni objekti
|
287
|
Ukupno:
|
3.337
|